ساخت بتن

بتن یک ماده ساختمانی مقاوم است که از ترکیب سنگدانه های معدنی مانند: ماسه، شن و سنگ خرد تشکیل شده است. این مواد تشکیل دهنده با اضافه شدن به آب به ساخت بتن می انجامند. مردم معمولاً از کلمه سیمان به عنوان مترادف بتن استفاده می کنند. این اصطلاح در واقع نشان دهنده وجود بیش از حد سیمان در طیف گسترده ای از پودر های ریز شده است که بتن را تشکیل می دهد. کلمات سیمان و بتن هر دو منشا لاتین دارند و این احتمال را دارد که رومیان باستان اولین کسانی باشند که از این مواد استفاده کرده اند. اما برای آشنایی بیشتر شما با ساخت بتن لازم است بیشتر از ساخت این ماده ساختمانی بدانید. برای کسب اطاعات بیشتر با ما در مهفام بتن همراه باشید.

تاریخچه ساخت بتن

نمونه های زیادی از ساخت بتن رومی در کشورهایی که مدیترانه را محاصره می کنند، باقی مانده است. جایی که سازندگان رومی به ذخایر طبیعی متعدد سیمان دسترسی داشته اند. سیمان طبیعی عمدتا از آهک تشکیل شده که از سنگ آهک به دست می آید و اغلب با خاکستر آتشفشانی ترکیب می شود. این پایه و اساس بیشتر مهندسی عمران تا قرن هجدهم بود که اولین سیمان های مصنوعی را ساخت.

اولین سیمان ساخته شده در سال 1756 زمینه کوچکی برای ساخت بتن را آغاز کرد. اگرچه رومی ها از سیمان هیدرولیکی استفاده کرده بودند. در اوایل قرن نوزدهم چندین انگلیسی از جمله جوزف آسپدین و آیزاک چارلز جانسون در تصفیه سیمان مصنوعی نقش داشتند. در سال 1824 آسپدین حق اختراع ترکیبی از سنگ آهک و خاک رس را اختراع کرد و آن را سیمان پرتلند نامید. نوآوری عمده بعدی در فناوری بتن در اواخر قرن نوزدهم ، هنگامی که بتن مسلح اختراع شد، رخ داد.

بتن ریزی در تهران
ساخت بتن

دستورالعمل ساخت بتن

ساخت بتن نسبتاً کار ساده ای است. برای ساخت بتن ابتدا باید نسبت به تهیه سیمان اقدام کنید. سعی کنید برای استفاده از سیمان (سیمان پرتلند) تهیه کنید. در مرحله بعد، سایر مواد از قبیل: سنگدانه ها (مانند شن و ماسه)، مواد افزودنی (مواد افزودنی شیمیایی)، هر نوع الیاف لازم و آب را به همراه سیمان مخلوط کنید. مخلوط کردن این ترکیبات ، بتن تشکیل می دهند. پس از این مراحل بتن به محل کار، حمل شده و در آن جا قرار می گیرد. حال باید برای فشرده تر شدن بتن، پخته شود. ما برای اینکه بیشتر با مراحل گوناگون ساخت بتن آشنا شوید می خواهیم تمامی مراحل ساخت بتن را برایتان مو به مو توضیح دهیم. با ما همراه باشید.
آماده سازی سیمان پرتلند

در اولین مرحله از ساخت بتن باید برای آماده سازی سیمان پرتلند اقدام کنید. سنگ آهک ، سیلیس و آلومینا که سیمان پرتلند را تشکیل می دهند، به صورت پودر بسیار ریز در می آیند و با نسبت های از پیش تعیین شده با هم مخلوط می شوند. البته این مواد از قبل گرم و کلسینه می شوند تا دمای بالا گرم می شود و ناخالصی ها را بدون جوشاندن مواد میسوزاند. سپس مواد در یک کوره بزرگ در دمای 1400 درجه سانتیگراد سوزانده می شوند. قرار گیری مواد در این دما، آن ها را تبدیل به ماده ای به نام کلینکر می کند.

نحوه ساخت بتن
مواد لازم برای ساخت بتن

یک کوره مدرن می تواند به میزان 6200 تن کلینکر در روز تولید کند. آسیاب توپی درام چرخشی است که با گلوله های فولادی در اندازه های مختلف (بسته به ظرافت مورد نظر سیمان) پر شده و کلینکر را خرد و خرد می کند. در طی فرآیند سنگ زنی گچ اضافه می شود. ترکیب نهایی از چندین ترکیب تشکیل شده است. موادی که از این ترکیبات حاصل می شوند از شکل گیری و ساخت بتن خبر می دهند.

مخلوط کردن

حال نوبت به مخلوط کردن سیمان با مواد دیگر است. سنگدانه ها (شن یا سنگ خرد شده)، مواد افزودنی، الیاف و آب را باید در این مرحله برای ساخت بتن با سیمان مخلوط کنید. سنگدانه ها در کارخانه بتن آماده و با توجه به شرایط کارخانه از قبل مخلوط شده یا اضافه می شوند. در عمل اختلاط از چرخش یا هم زدن برای پوشش سطح سنگدانه با خمیر سیمان و مخلوط شدن سایر مواد به طور یکنواخت استفاده می شود. برای این کار انواع میکسرهای دسته ای استفاده می شود. 4 الیاف را در صورت تمایل نیز می توانید با روش های مختلفی از جمله پاشش مستقیم، مخلوط کردن مجدد، اشباع یا بستن دست اضافه کرد. بخار سیلیس نیز اغلب به عنوان عامل متراکم کننده استفاده می شود.

حمل و نقل به محل کار

پس از آماده شدن مخلوط بتن ، آن را به محل کار منتقل می کنیم تا کم کم مراحل ساخت بتن به پایان برسد. روش های زیادی از جمله چرخ های دستی، سطل ها، نوار نقاله های تسمه ای و سایر روش های دیگر برای انتقال بتن به کارخانه وجود دارد.

مواد تشکیل دهنده بتن و نحوه ساخت بتن
بتن از چه موادی تشکیل شده


کنترل کیفیت بتن ساخته شده

در این مرحله بتن ساخته شده آماده تحویل به مشتری است اما قبل از آن باید از سوی واحد کنترل کیفیت شرکت تایید شود و سپس برای فروش آماده شود. در این مرحله واحد کنترل کیفی در آزمایشگاه خود انواع آزمایش ها را روی بتن انجام می دهد تا مراحل ساخت بتن را تایید کند. گرفتن تاییدیه از این آزمایشگاه به این معنا است که بتن ساخته شده با کیفیت ایده آل تولید شده است و می تواند بدون هیچ نگرانی و تهدیدی به دست مشتری برسد.

مرحله پایانی ساخت بتن

پس از انجام تمامی این مراحل حال نوبت به آخرین مرحله از ساخت بتن است. در این مرحله باید بتن های تایید شده را برای فروش به عنوان بتن آماده، بسته بندی کنید. پس از اتمام این مرحله دیگر بتن ها، آماده رسیدن به دست مشتری اند. با انجام این کار فرایند ساخت بتن به پایان می رسید.

قیمت بتن

با انجام تمامی مراحل ساخت بتن، نوبت به فروش بتن می رسد. از آنجایی که بتن ها در بسته های مختلف و با وزن های مختلف بسته بندی می شوند، قیمت های متفاوتی نیز برای این محصول وجود دارد. قیمت بتن از یک بسته با بسته دیگر متفاوت است. پس دانستید که قیمت بتن، تابع بسته بندی های آن است. طبیعی ای است که بسته های بزرگتر قیمت بیشتری نسبت به بسته های کوچک تر داشته باشند. هرچه ابعاد این بسته و وزن بتن بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر است.

قیمت بتن آماده
هزینه بتن ریزی

این مطلب در وبسایت شرکت مهفام بتن برای شما ارائه شد. در این مقاله سعی کردیم همه آن چیزی را که شما راجب ساخت بتن به آن نیاز دارید را برایتان ارائه دهیم. امیدواریم با مطالعه این مطلب به تمامی سوالات خود در مورد ساخت بتن رسیده باشید. موفق باشید.