بتن ریزی

تا یک قرن پیش بتن ریزی یک اسم نا آشنا و یک مرحله ای بود که چندان در کار های ساخت و ساز مورد توجه قرار نمی گرفت و افراد و مهندسان آشنایی چدانی با این موضوع نداشتند. تا اینکه این عمل را مصریان با استفاده از مخلوط کردن گچ و اهک در ساخت سازه های محکم و مقاوم تر استفاده کردند. به این طریق مصریان را می توان از اغاز گران صنعت بتن ریزی دانست. ما در این مقاله می خواهیم در مورد شرایط، مراحل و انواع بتن ریزی با شما صحبت کنیم. در ادامه با مهفام بتن همراه باشید.

یکی از مهم ترین مراحل ساختمانی که تا حد زیادی استحکم و مقاوت سازه را بر عهده دارد همین مرحله بتن ریزی است. این عملیات ویژه ساختمانی به فرایندی گفته می شود که در آن بتن به نقاط مختلف ساختمان از قبیل کف، سقف، زیر سازی و غیره، ریخته شود. لازم است بدانید که در فرایند بتن ریزی، بتن ها در درون قالب هایی ریخته می شوند تا به اصطلاح به خوبی گرفته شوند  به خاصیت صد درصدی خود برسند. پس از آن بعد از زمان نگهداری باید این قالب ها را جدا کرد.

هزینه بتن ریزی
قیمت بتن ریزی

از آنجایی که فرایند بتن ریزی یکی از مهم ترین مراحل ساخت و ساز به حساب می آید باید برای انجام این کار باید از یک شرکت و پیمانکار مطمئن و با تجربه استفاده کنید. شرکت مهفام بتن با تجربه طولانی مدت در ساخت و ساز آشنایی کاملی با مراحل مختلف ساخت و ساز دارد. برای عمل بتن ریزی می توانید از شرکت مهفام بتن کمک بگیرید. ماهر ترین افراد در این زمینه برای ارائه خدمات به کمک شما می آیند. پس برای پیدا کردن یک تیم مطمئن هیچ جای نگرانی نیست.

بتن ریزی چیست؟

فرآیند ریختن بتن در محل مورد نظر برای ساخت و ساز را بتن ریزی می گویند. این جمله پاسخ مناسبی برای پرسش به چیستی فرایند بتن ریزی ریزی است. بتن یک ماده پر کاربرد مصالح ساختمانی است که از مقاوت بسیار بالایی برخوردار است. این عمل با توجه به شرایط مختلف و در جو های آب و هوایی مختلف، متفاوت است. یعنی اینکه برای این عمل نمی توان در هر شرایط اقلیمی به یک صورت عمل کرد.

بتن ریزی سقف

بتن ریزی سقف یکی از مراحل بسیار مهم در ساخت یک ساختمان است که در اجرای آن باید تمامی اصول استاندارد و حرفه ای به درستی هرچه تمام تر انجام شود. همانطور که می دانید میزان خرابی هاش ناشی از زمین لرزه در ساختمان تا حد بسیار زیادی به همین مرحله بتن ریزی بستگی دارد. حال در این مطلب می خواهیم در مورد ریختن بتن سقف و مراحل مختلف آن صحبت کنیم.

بتن ریزی سقف
بتن ریزی سقف

مراحل بتن ریزی سقف

در مرحله اول بتن ریزی سقف، باید برای آماده کردن بتن اقدام کنیم. ما برای بتن ریزی سقف باید با کیفیت ترین نوع بتن را مورد استفاده قرار دهیم و از مناسب بودن جنس بتن برای بتن ریزی اطمینان حاصل کنیم. می دانیم که بتن از ترکیب موادی مانند، سیمان، شن، ماسه، سنگ آهک و موارد دیگر تشکیل می شود. سه چهارم بتن را سنگ دانه ها و یک چهارم باقی مانده آن را آب تشکیل می دهد. ترکیب این مواد باهم یک عمل تخصصی است که از عهده هر فرد معمولی بر نمی آید و باید از کسی استفاده کنیم که دانش و مهارت لازم و کافی را داشته باشد.


در مرحله دوم باید اقدام به آرماتور بندی و قالب بندی کنیم. تمامی این مراحل را باید با نظارت یک مهندس ماهر و با روش های اصولی انجام دهیم. مهندس باید قبل از انجام کار با در نظر گفتن تعداد طبقات، کیفیت زمین، میزان بار وارده بر پی ساختمان و عوامل دیگر، تعداد مورد نیاز آرماتور ها را برای آرماتور بندی مشخص کند. قبل از اینکه بتن ریزی سقف انجام شود باید آرماتور بندی تیرچه و بلوک نیز صورت بگیرد.

ریختن بتن در سقف
بتن ریزی سقف چگونه است


این مهندسان و شرکت ناظر بر پروژه است که تمامی این عوامل را مشخص می کند. به همین دلیل پیمانکاری که برای اجرای پروژه در نظر می گیرید باید قابل اعتماد باشد تا هم کار با روش های استاندار و با کیفیت انجام شود و هم  بتوان از ایمنی ساختمان اطمینان حاصل کرد. برای انجام تمامی مراحل بتن ریزی سقف می توانید به شرکت مهفام بتن مرجعه کنید و یا می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت مفهام بتن مرجعه کرده و تمامی سوالات خود را مطرح کنید. بهترین مشاوران شرکت مهفام بتن به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.


پس از انجام مراحل آرماتور بندی و قالب بندی، نوبت به بتن ریزی است. در این قسمت باید برای ریختن بتن در سقف اقدام کنید. اما قبل از انجام این کار لازم است اطلاعات لازم و نکات مهم را بدانیم تا در آینده دچار مشکل نشویم. بتن ریزی سقف به نسبت فنداسیون به مقدار کمتری بتن نیاز دارد. برای انتقال بتن به سقف می توایند از روش های مختلف مانند: استفاده از دستگاه مونوریل، پمب کردن بتن و یا سیستم آسانسوری استفاده کنید. توجه کنید که ریختن بتن در سقف باید در یک مرحله و بدون وقفه صورت بگیرد چون سقف ساختمان نباید دچار ترک شده باشد و باید کاملا یکپارچه باشد.

بتن ریزی فنداسیون

بتن ریزی پی یا همان فنداسیون از دیگر بخش هایی است که باید عمل بتن ریزی در آن انجام شود. بتن ریزی فنداسیون به نسبت سقف شباهت ها و تفاوت هایی دارد که نباید ان را نادیده گرفت. از دسته تفاوت های این دو نوع، مقدار بتن به کار برده است. همانطور که گفته شد بتن ریزی سقف به نسبت فنداسیون به حجم کمتری از بتن نیاز دارد.

برای اجرای بتن ریزی فنداسیون به مقدار زیادی بتن نیاز دارید زیرا تمامی وزن و بار ساختمان بر دوش فنداسیون است. پس باید بتن ریزی مقاومی برای این قسمت در نظر گرفت. حال می خواهیم در این قسمت نکاتی را بگوییم که حتما باید به هنگام ریختن بتن در پی آن ها را رعایت کنید. اگر برای بتن ریزی از بتن آماده استفاده می کنید باید به ساعت بارگیری و تخلیه توجه کنید. زمان بین این دو مورد نباید بیش از 50 دقیقه باشد. این 50 دقیقه زمان استاندارد گیرش بتن است. البته باید شرایط جوی محل ریختن بتن را نیز در نظر بگیرید.

بتن ریزی فنداسیون
بتن ریزی فنداسیون

در انجام بتن ریزی باید به تطابق داشتن سنگ دانه های بتن و سیمان توجه کنید. تطبیق این موارد با بتن بسیار الزامی است. هنگام اغاز ریختن بتن فنداسیون به علت راه اندازی پمپ از شیره سیمانی استفاده می شود. فراموش نکنید که این شیره سیمانی نباید در درون قالب ها ریخته شود. وقتی که می خواهید عملیات بتن ریزی را انجام دهید، هنگام تخلیه، آب را نباید به ترکیبات ساخته شده اضافه کنید. تمامی آزمایش های بتن زیر نظر مشاور انجام گیرد و نتایج آن  به عنوان مدارک فنی پروژه نگهداری شود. در انجام بتن ریزی فنداسیون با یک شرکت حرفه ای باید تمامی آزمایش های سنجش کیفیت صورت بگیرد و نتایج آن نیز حفظ شود.

بتن ریزی در هوای گرم

حال نوبت به تشریح بتن ریزی در شرایط خاص است. لازم است بدانید ریختن بتن  در هوای گرم شرایط به خصوصی دارد. وجود توده هوایی گرم باعث پایین آمدن کیفیت بتن می شود و بتن را سفت و سخت می کند. در هوای گرم سرعت تبخیر اب بالا می رود و این باعث می شود شما با سرعت بیشتری عمل آبگیری سیمان را انجام دهید. آبگیری سریع بتن چند آسیب را به پیکره بتن ریزی وارد می کند. آبگیری سریع موجب پایین آمدن کارایی بتن و تسریع گیرش آن شده که این ها باعث می شود مقاومت نهایی بتن کاهش یابند. دمای مناسب بتن برای بتن ریزی طبق استناندارد های جهانی باید حداکثر به 30 درجه برسد تا بتوان این عمل را انجام داد.

چگونه در هوای گرم بتن ریزی کنیم
بتن ریزی در شرایط خاص

بتن ریزی کف حیاط

یکی از ساده ترین انواع بتن ریزی مربوط به کف حیاط است. برای انجام این کار باید بیتر دقت خود را بر زمان شکل گیری بتن بگذارید. بتن ریزی کف حیاط مانند سایر بتن ریزی ها باید تمام مراحل یکی پس از دیگری انجام دهید. اما حجم بتن مصرفی و زمان شکل گیری این کار نسبت به سایرین کمتر است.