رنگ بتن

زیبا سازی و ایجاد نمای بهتر برای ساختمان یکی از مواردی است که در جوامع امروزی باب شده و مردم علاقه مند هستند تا نمای ساختمان خود را زیباتر بسازند. رنگ بتن محصولی است که برای انجام این کار باید از آن استفاده کنید. این کار شهر و نواحی شهر را از یک رنگی و یک نواختی خارج می کند و باعث زیباتر شدن فضای شهری می شود. اما تمام کاربرد های رنگ بتن به همین یک مورد خلاصه نمیشود. برای اینکه با این محصول و کاربرد آن در ساخت و ساز آشنا شوید لازم است بیشتر این محصول را بشناشید. پس در ادامه با ما در مهفام بتن همراه باشید.

شاید این سوال برای بیشتر شما پیش آمده باشد که چگونه می شود یک ساختمان از آن بتن یک رنگ و ساده به رنگ های مختلف و زیبا تبدیل شود؟ یا چگونه خواهد شد که بلوک سازی، جدول سازی، گچ کاری و نماهای دیگر شهری از حالت بی روحی خود خارج می شوند و به رنگ های مختلف تبدیل می شوند؟

رنگ های بتن پودری

پاسخ تمامی این سوالات در رنگ بتن خلاصه شده است. این محصول است که زیبایی را به شهر ها رسانده و باعث شادی و نشاط مردم شده است.

انواع رنگ بتن

رنگ بتن به دو صورت پودری و مایع در دسترس متقاضیان قرار گرفته است. این دو محصول با سلیقه شما و بسته به شرایط می توانید از هرکدام از آن ها استفاده کنید. برای استفاده از رنگ بتن پودری باید 15 الی 20 درصد وزن سیمان را به این محصول اختصاص دهید. رنگ تن پودری را باید به طور کامل مخلوط کنیدو پس از اینکه آن را به خوبیبا مواد دیگر مخلوط کرید می توانید به بتن اضافه کنید. برای نگهداری رنگ بتن پودری نیز باید یک فضای سرپوشیده، به دور از رطوبت و خنک را تهیه کنید.

اما رنگ بتن مایع به نسبت پودری مزایای بیشتری دارد و بیشتر از آن استفاده می شود. این محصول قابل شست و شو می باشد و برای اجرا در فضاهای داخلی و خارجی می توانید از آن استفاده کنید. در واقع این نوع رنگ بتن بیشتر نوعی پوشش برای گچ و بتن در برابر آب و رطوبت ناشی از باران می باشد. علاوه بر این این محصول با لایه ای که رو بتن ایجاد می کند، شکاف و ترک های روی بتن را نیز می پوشاند.

رنگ بتن پودری چیست
رنگ بتن چیست

استفاده از رنگ بتن مایع

برای اینکه از رنگ بتن مایع استفاده کنید باید ابتدا سطح ساختمان را به خوبی تمیز کنید. پس از آن باید رنگ را با مقداری آب ترکیب کنید. توجه کنید که از ترکیب آب و رنگ بتن باید یک ماده رقیق شکل بگیرد در غیر این صورت خاصیت خود را از دست می دهد. حال می توانید با کمک قلمو این ماده ترکیب شده را به سطوح مورد نظر بزنید. این عمل را باید چندین مرتبه تکرار کنید تا به خوبی فضای مورد نظرتان رنگ گرفته باشد.

نکات ضروری هنگام استفاده از رنگ بتن

برای اجرای رنگ بتن باید چند نکته ضروری را حتما رعایت کنید. برای ترکیب کردن رنگ با آب و هنگام رنگ آمیزی حتما از ماسک، دستکش و کلاه ایمنی استفاده کنید. به هیچ وجه این ماده نباید با چشم شما ارتباط داشته باشید. در صورت برخورد این ماده با پوست و چشم شما باید فورا آن را با آب بشورید. ماندگاری این مایع بر پوست می تواند آسیب های بسیار جدی و ماندگاری را برای شما داشته باشد.

این ماده را دور از دسترس کودکان قرار دهید چون ممکن است آن را ببلع اند. بلعیدن این ماده بسیار خطرناک است در صورت اشتباه می تواند باعث مرگ انسان نیز شود.

شرایط نگهداری رنگ بتن

برای اینکه بتوانید این محصول را نگهدارید بدون اینکه خراب شود باید چند شرط را رعایت کنید. این محصول در بسته بندی اولیه تا یکسال ماندگاری دارد. البته رنگ بتن را باید به دور از سرما و یخبندان و نور مستقیم خورشید نگهداری کرد. بهترین دما برای اینکه بتواند خاصیت این محصول را حفظ کند بین 10 الی 30 درجه سانتی گراد است. با رعایت این چند شرط دیگر لازم نیست نگران خراب شدن این محصول باشید.

قیمت رنگ بتن

برای محاسبه قیمت رنگ بتن باید میزان مصرفی آن را در نظر بگیرید. محاسبه قیمت این محصول تایع نیاز ما است. یعنی هرچقدر فضای محل مورد نظر ما بزرگ تر باشد، مقدار نیاز ما به این محصول بیشتر می شود یا بلعکس. بالا رفتن متراژ محل رنگ آمیزی قیمت این محصول نیز بالا تر خواهد رفت.

خرید رنگ بتن
خرید ارزان رنگ بتن

مزایای به کار گیری رنگ بتن در کفپوش ها

بتن ریزی و کف سازی بتن های سخت به شکل همزمان در یک مرحله اجرا می شوند. به کارگیری رنگ بتن خاصیت هایی را به همراه دارد که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

جلوگیری از ایجاد هرگونه گرد و غبار و بالا بردن سرعت اجرای کار دو مورد از مزیت های به کارگیری رنگ بتن در کفپوش های ساخت شده اند. استفاده از این محصول می تواند در مکان های پر رفت و آمد بسیار مناسب باشد زیرا جلوی سایش و خرابی در بتن را می گیرد.

رنگ بتن استفاده شده در این کار چسبندگی بسیار بالایی دارد و می تواند باعث عدم جدا سازی لایه سخت از بتن شود. همچنین انجام این کار می تواند مقاومت بتن را در برابر عوامل شیمیای و طبیعی بالا ببرد. این محصول خاصیت مقاومت در برابر اشعه های ماورا بنفش را نیز دارد.

رنگ بتن برای کفپوش
استفاده از رنگ بتن برای کفپوش

در کفپوشی که رنگ بتن استفاده شده باشد، شست و شو و نظافت راحت تر است. زیرا این کفپوش ها به سختی آلودگی را به خود جذب می کنند.

در این مطلب سعی کردیم در مورد رنگ بتن و تمامی اطلاعاتی که شما برای استفاده از این محصول نیاز دارید را برای شما ارائه دهیم. مطالعه این مقاله می توند به شما کمک های زیادی را برای استفاده هرچه ایده آل تر رنگ بتن کند. نکات گفته شده به هنگام اجرای این کار را حتما در خاطر خود داشته باشید و از کنار این موضوع ساده رد نشوید چون خطر و آسیب های جدی را برای شما به همراه خواهد داشت. موفق باشید.