رنگ های اپوکسی

رنگ از ابزارها و ترفندهایی است که از گذشته های بسیار دور برای زیبا سازی و مقاومت سطوح مورد استفاده قرار می گرفت. در گذشته های دور از مواد طبیعی موجود در محیط زندگی رنگ ساخته می شد که ساختاری بسیار ساده داشته و خیلی زود هم از بین می رفت. به مرور رنگ در ساختارهای گوناگون و پیشرفته تر ساخته شد و توانست کارکرد بهتری در جهت زیبایی و مقاوم سازی سطوح داشته باشد. امروزه یکی از رنگ های کاربردی و صنعتی رنگ اپوکسی است. رنگ های اپوکسی ، رنگ های گرما سخت یا ترموست هستند که از واکنش شیمیایی رزین اپوکسی با هاردنرهای پلی آمید یا پلی آمین بدست می آیند.

این رنگ ها به دلیل خاصیت خوب چسبندگی و مقاومت بودن در برابر عواملی شیمیایی کاربرد زیادی دارند. ضمن اینکه خاصیت ضد خوردگی و محافظ در برابر ضربه و فشار اجسام سنگین هم دارد.

ویژگی های رنگ های اپوکسی

رنگ های اپوکسی به دلیل مقاومت بالا و چسبندگی خوبی که دارد در صنایع مختلف کاربرد دارد. این رنگ در مصارف خانگی و نمایشگاهی بسیار دیده می شود. در رنگ های ترافیکی نیز از چنین متریالی استفاده می شود که دوام زیاد دارد. در پارکینگ ها از خاصیت رنگ اپوکسی برای مقابله با لکه های روغن ، رد داغ لاستیک ها و مواد شیمیایی استفاده می شود.

رزینِ رنگ اپوکسی دارای خاصیت چسبندگی خوبی است که بر روی سیمان، فلز و آسفالت مقاومت بالایی ایجاد می کند. همچنین می توان رنگ اپوکسی را به عنوان زیر رنگ بر روی سطوح استیل استفاده کرد تا رنگ های دیگر به خوبی به سطح استیل بچسبند. علاوه بر مقاومت بالا، رنگ اپوکسی سطحی براق و صیقلی دارد که نور را بازتاب می دهد و در مصارف نمایشگاهی و اداری کارکرد خوبی دارد.

کاربرد رنگ های اپوکسی

رنگ های اپوکسی کاربردهای مختلفی دارند که در ادامه به انها اشاره خواهیم کرد.

 • حمام

عنصر آسیب رسان و مخرب در حمام ها رطوبت است که می تواند در طول زمان دیوار و کف حمام را تخریب کرده و کارکرد و بهداشت آن را مخدوش کند. استفاده مداوم آب گرم و بخار حاصل در حمام ، داشتن یک پوشش و عایق مقاوم را الزامی می کن . اگر انتخاب شما رنگ باشد در صورت استفاده از رنگی معمولی نتیجه مطلوب را به دست نخواهید آورد. استفاده از رنگ اپوکسی در حمام از تخریب و آسیب حاصل از رطوبت جلوگیری می کند.

 • سونا

 به علت وجود دمای بسیار بالا و رطوبت زیاد در اتاق های سونا، دیوارهای آن باید مقاومت بالایی داشته باشد تا این عوامل باعث آسیب  و تخریب دیوارها نشود. در چنین مکانی رنگ اپوکسی بهترین انتخاب خواهد بود. چرا که مانند رنگ های دیگر در جوار عوامل مخربی مثل گرما و رطوبت دچار ترک و خوردگی و پوسته پوسته شدن ، نشده و مقاومت بالایی دارد.

 • اتاق استخر

اتاق استخر تحت تاثیر شرایط محیطی که در آن قرار دارد و کار کردش رطوبت بسیار زیادی دارد. همجواری دائمی این اتاق با آب و رطوبت استخر لزوم داشتن پوششی مقاوم و عایق مانند را پر رنگ می کند. با استفاده از رنگ اپوکسی دوام و سلامت دیوارها تا مدت زمان طولانی تضمین می شود.

 • کف گاراژ

گاراژها محلی پر تردد هستند که به علت رفت و آمد زیاد افراد و همین طور ماشینها، کف آن خیلی زود تخریب شده‌ و ظاهر بدی به جا می گذارد. برای رفع این مشکل بهترین انتخاب می تواند رنگ اپوکسی باشد ‌که در مقابل ضربه و اشیاء سنگین که روی زمین قرار می گیرند مقاومت بالایی داشته و دچار سایش  و تخریب نمی شود.

 • کاربردجاری

ساختمان ها و مکان های تجاری از محل های پر رفت و آمد محسوب می شود و این ویژگی باعث فرسایش رنگ استفاده شده در آن می شود . برای اینکه با یک بار رنگ زدن مدت زمان زیادی را از این بابت آسوده باشید گزینه رنگ اپوکسی انتخاب مقرون به صرفه و خوبی خواهد بود که از مقاومت بالایی برخوردار است.

مزایای رنگ های اپوکسی

مزایای رنگ های اپوکسی به شرح زیر می باشد.

 • مقاوم در برابر ضربه

رنگ اپوکسی به علت ساختار شیمیایی آن در برابر فشار و ضربه بسیار  مقاوم بوده و در صورت برخورد یا سقوط اشیاء سنگین و کشیده شدن اجسام ، روی سطح آن ترک و شکستگی ایجاد نمی شود. این خاصیت سبب استفاده از رنگ اپوکسی در انبارها، فروشگاه های تعمیر خودرو و گاراژها می شود.

 • مقاوم در برابر لیز خوردگی

رنگ اپوکسی در برابر لیز خوردگی و لغزش مقاوم است و افراد حتی روی سطح خیس و چرب هم لیز نمی خورند. اما اگر بخواهید یک سطح خاص را که بیشتر در معرض مواد لغزنده است را رنگ کنید، می توانید از رنگ اپوکسی بدون لغزش استفاده کنید که سطحی اضافه و برجسته را ارائه می دهد که امنیت بیشتری را در برابر لغزش تامین می کند. از این نوع رنگ اپوکسی در سکوها، سطوح شیبدار ، فروشگاه های ماشین و لنگرگاه های تفریحی استفاده می شود.

 • مقاوم در برابر آتش

اکثر رنگ های اپوکسی به آتش سوزی مقاوم بوده و یا خیلی دیر شعله ور می شوند. توان مقاومت این رنگ در گرما بیش از ۲۰۰ درجه سانتی گراد یا ۳۹۰ درجه فارنهایت است. از رنگ اپوکسی به دلیل خاصیت مقاومت در برابر آتش برای دفع شعله ها در محصولات خطوط هوایی تجاری، محیط انبار و حفاظت از مواد منفجره استفاده می شود.

 

طرز استفاده از رنگ اپوکسی

بر اساس کاربردی که هر مکان و محلی دارد ، طریقه استفاده از رنگ اپوکسی متفاوت است و از ساده تا پیچیده طبقه بندی می شود. مثل رنگ های دیگر ، رنگ اپوکسی را نیز می توان با قلم مو و یا غلتک بر روی سطوح مورد نظر استفاده کرد اما زیبایی و دوام زیادی نخواهد داشت و سطحی صیقلی که نور را بازتاب دهد حاصل نخواهد شد.

برای کاربردهای صنعتی که هدف از استفاده رنگ اپوکسی طول عمر و چسبندگی خوب آن است حتما قبل از شروع کار باید زیر سازی مناسب آن مکان را انجام داد.

در مرحله بعد از پرایمر مناسب بر اساس جنس سطح و رزین اپوکسی استفاده می شود.

مرحله بعدی کار بر روی لایه های میانی به ترتیب و  ضخامت مناسب است که بین هر مرحله از لایه ها بر اساس دمای هوا ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان داده می شود. این زمان دادن باید به ترتیبی باشد که هر لایه به استحکامی برسد که لایه بعدی را بشود کار کرد ولی لایه اپوکسی به صورت کامل غیر فعال نشود تا خاصیت چسبندگی آن به سطوح حفظ شود.

مرحله آخر لایه رویه است که به دقت و مهارت زیادی نیاز دارد. به ویژه رویه های صیقلی که به صورت یکدست و هم سطح کار می شود.

انواع رنگ های اپوکسی

رنگهای اپوکسی در دو گروه اصلی تولید می شوند که شامل اپوکسی پلی آمید و اپوکسی پلی آمین می شود.

رنگهای اپوکسی پلی آمید مقاومت بیشتر و بهتری در محیط های مرطوب و آبی داشته و انعطاف پذیر است. این نوع رنگ چسبندگی خوب و بیشتری بر روی سطح دارد اما مقاومت عمومی کمتری دارد. رنگ اپوکسی پلی آمین مقاومت و دوام بیشتری در برابر مواد شیمیایی و اسیدهای ضعیف ، حلالها و فرآورده های نفتی دارد.

انواع رنگ اپوکسی بر اساس مواد جامد

رنگ اپوکسی بر اساس مواد جامد به سه دسته تقسیم می شود که همه انواع آن رنگ بندی متنوع داشته و پوششی مقاوم و با دوام دارند.

 • ۱۰۰ درصد جامد

 این نوع از رنگ اپوکسی از مواد جامد خالص تری تشکیل شده و دوام بسیار بالایی دارد. هر چند به علت غلظت بالایی که دارد سریعا خشک و محکم می شود. به علت هزینه بالایی که دارد بهتر است در استفاده از آن افراد حرفه ای را به کار گرفت.

 • رنگ اپوکسی بر پایه حلال 

مواد جامد به کار رفته در این رنگ بر پایه حلال ۴۰ تا ۶۰ در صد تشکیل شده که با حلال های شیمیایی ترکیب می شود. تنوع بالای رنگ در این نوع رنگ اپوکسی باعث محبوبیت بیشتر آن است هر چند بخارهای خطرناکی از آن ساطع می شود. برای جلوگیری از هر گونه خطر در هنگام رنگ آمیزی از تجهیزات ایمنی برای وارد نشدن این بخارها به ریه استفاده می شود. هزینه این نوع رنگ های اپوکسی متوسط و مناسب است.

 •  رنگ های اپوکسی بر پایه آب

 این نوع رنگ  ۴۰ تا ۶۰ در در صد مواد جامد حل شده در آب است که ساختار ساده‌ تری داشته و بخار حاصل از آن خطری ندارد. با این اوصاف استفاده از آن در مصارف خانگی گزینه خوبی خواهد بود.

مواد اولیه رنگ های اپوکسی

۱- رزین اپوکسی

۲- تینر اپوکسی

۳- باریت

۴- تالک

۵- تیتان

۶- کربنات

۷- ضد کف

۸- اول سنگ

۹- افزودنی ضد شوره

نام تمام رنگ های اپوکسی

رنگهای اپوکسی شامل موارد زیر می شود:

۱- رنگ رویه اپوکسی پلی آمید براق

۲- رنگ رویه اپوکسی پلی آمید نیمه مات

۳- رنگ رویه اپوکسی پلی آمید مات

۴- رنگ میانی اپوکسی پلی آمید

۵- رنگ میانی اپوکسی پلی آمید HB

۶- رنگ رویه اپوکسی پلی آمید( مخصوص آب آشامیدنی)

۷- رنگ میانه اپوکسی پلی آمید( مخصوص آب آشامیدنی)

۸- پرایمر زنیک ریچ اپوکسی دو جزئی

۹- پرایمر زنیک ریچ اپوکسی سه جزئی

۱۰- پرایمر زنیک کرومات اپوکسی

۱۱- پرایمر زنیک فسفات اپوکسی

۱۲- پرایمر اکسید آهن اپوکسی پلی آمید

۱۳- رنگ میانی اپوکسی پلی آمید HB MIO

۱۴- رنگ میانی اپوکسی پلی آمید MIO

۱۵- رنگ رویه اپوکسی پلی آمین

۱۶- رنگ میانی اپوکسی پلی آمین

۱۷- رنگ اپوکسی ِاستر  هوا خشک

۱۸- رنگ رویه کولتار اپوکسی پلی آمید

۱۹- پرایمر کولتار اپوکسی پلی آمید

۲۰- رنگ رویه اپوکسی فنولیک

۲۱- پرایمر اپوکسی فنولیک

۲۲- رنگ‌ رویه اپوکسی پلی آمین glass flake

۲۳- رنگ رویه اپوکسی پلی آمین( مخصوص آب آشامیدنی)

۲۴- رنگ میانی اپوکسی پلی آمین ( مخصوص آب آشامیدنی)

۲۵- پرایمر اپوکسی ضد خوردگی(IPS)

۲۶- پرایمر اپوکسی